Karel Horáček  LHLEDAT L  

Ze dne: 28. červenec 2012

Vyjádření k částečně osočující a polopravdivé reakci Ladislava Kamaráda (LK) ve své návštěvní knize (25.7.12) vůči mé osobě.

Pravda bývá často kleštěna a ohýbána do polohy pochybné argumentace, a proto cítím potřebu doplnit pár skutečností. Web LK by byl vhodným místem, však nevyhovující příspěvky jsou cenzurovány, jak mi prozradil sám LK i jejich autoři.
Chci zdůraznit, že i přes "lidské" chyby LK, které chápu jako daň za jeho výjimečnost, si LK nadále vážím jako fotografa a pilného člověka jdoucího si za svým cílem.


ad PRODEJ OBRAZŮ:

Zmínka o vetření se k jeho spolužákovi je chybný konstrukt LK. Však u toho NEBYL, tak to přeci "ví" nejlépe. Měl možnost si vše u spolužáka ověřit. Neučinil tak, asi aby se nedozvěděl nelichotivou pravdu. Povrchní a fakty nepodložený vhled LK do situace je až úsměvný.

Již roku 2010 jsem byl fotit na Zlatém návrší, kde jsme se s kupujícím potkali na Vrbatově boudě. Viděl můj fotoranec a oslovil mě, zda jsem schopen mu nabídnout kvalitní obrazy o velikosti 110 x 110 cm (z jeho strany STRIKTNÍ specifikace), že by měl zájem. Namítal jsem, že přeci nelze vyměnit LK za mě. On, že je to JEHO věc. Po uplynutí poměrně dlouhé doby jsem poslal pár fotek. ZDŮRAZŇUJI, že takové, které vznikly VÝLUČNĚ z mých nápadů. Fotky které mohly být jakkoliv ovlivněny LK, jsem nezařadil (např. startraily), opak by byl nefér.

Kupující mi sdělil svůj názor na LK a já tak leccos pochopil (je to důvěrné a nejsem oprávněn to zde veřejně publikovat). Rozhodně měl kupující zájem o další obrazy a příště si je koupí třeba od někoho třetího, kdo bude schopen nabídnout srovnatelnou kvalitu. A tak to půjde dál.....


ad KRKONOŠSKÉ STARTRAILS:


Onoho ledna 2011 jsem plánoval vlastní cestu do Krkonoš a LK jsem to oznámil. Řekl, že pojedeme oba. Nadšen jsem nebyl, ale odmítněte to, že? Nakonec jsem byl ze společné cesty otráven, pro nepřímé donucení jet ráno domů, ačkoliv jsem předem avizoval, že se chci vracet večer.

A startrail kompozice? Pokud ve dvou trávíte v noci a mrazu X hodin na place, "zahnízdíte" blízko sebe už jen proto, abyste mohli hovorem krátit čekání a především se vzájemně nerušili (svícením atp.) Je třeba o sobě "vědět". Výrok LK, že mě učil startraily bych nechápal jako dogma - záměrně mě sváděl z cesty, třeba způsobem zpracování. Naučil jsem se ho sám a vložil jsem do něj sofistikovanou fázi, jež LK připadala nad rámec jeho perfekcionismu. Má kompozice byla krom volby stanovištního svahu ryze vlastní a jsou lidé, které nezávisle na sobě oslovila silněji, protože má více prostoru.

kuriozita: Do chvíle publikace na mém webu, měl LK u sebe pod fotkou silně nadhodnocené parametry (původní verzi jeho stránky mám staženou). Až poté dal údaje do souladu se skutečností. Případně viz zde na webovém archívu z ledna 2012 a pak např. z června 2012).


ad SNĚŽKA:


Fotka Sněžky byla věru cvičná (i tak jsem to JÁ sám před LK označil). Každý mívá vzory, které si chce zkusit a pak jít svou cestou. I LK měl své vzory. Ano, odmazat stavby byl jeho nápad. Již nezmínil, že zesvětlení pravé pláně aby nesplývala, byl můj přínos. Vzpomínám, že když jsem Sněžku fotil, volal jsem na LK fotícího za ŘOP: "je pěkná Sněžka". Dostalo se mi odpovědi: "Na Sněžku seru". Po 30 sec. jsem se otočil a LK ji fotil také.


ZÁVĚREM:

LK píše, že mě naučil fotit. Formuloval bych to jinak. LK nikdy (pochopitelně) rozumy nerozdával (navzdory svému mediálnímu image). Člověk se musel naučit v prchlivé vteřinové okamžiky vnímat na 100 %. Spíše já se naučil od něj. A to JEDINOU, leč podstatnou věc. Nazval bych ji "filozofií přístupu k focení" .... způsob myšlení. Jde o "stavební kámen" a záleží již na každém člověku, jak je schopen na něm stavět a rozvíjet se.
Občas jsem před LK utrousil nápad a on nad ním ohrnoval nos. Posléze, když jsem nápad viděl v jeho fotografii, mi došlo, že MOŽNÁ ne protože by nápad byl špatný, ale že SNAD jen chtěl, abych ho pustil z hlavy. Těžko říct. Například podsvícené mlhy, o kterých jsem s ním mluvil a zrealizoval je, dřív. Na jiné nápady mám nafocený materiál, ale třeba nejsem sám........ :-)

Mě postoj LK netrápí. Vymýšlím nové motivy a jezdím si na focení sám či s jinými přáteli, kterým předávám zkušenosti (ne jen osobně) a jsou za to rádi. Jsem spokojený. V předmětný den 25.7. se mi narodil syn a co mi chybí k "člověčí" spokojenosti.... mám kolem sebe lidi, přátele, rodinu.
Po skoro čtyřech letech, co jsem byl s LK v kontaktu, ve mě dozrál názor, že převážně pomlouval, haněl a nikdy nikoho, o kom hovořil, nepochválil (v tomto duchu probíhaly některé naše skypové konverzace, monology protkané zatrpklou hořkostí). S odstupem času jsem rád, že spolu nejsme v kontaktu pro "temnotu", kterou šíří.

Vůči LK mám čisté svědomí a vše výše zmíněné mohu kdykoliv, kdekoliv a před kýmkoliv (kupcem zejména) zopakovat!AKTUALIZACE: 6. srpen 2012

Podle návštěvního logu této stránky si reakci čtou desítky jedinečných návštěvníků každý den. Někdo z nich se i vrací. Rád bych touto cestou upřímně poděkoval zejména těm, kteří mi vyjádřili osobní podporu.

(c) 2007- 2024 Karel Horáček